Пројекција филма „Прошлост у објективу“

У препуној Дворани „Винавер“ представљен је документарни филм „Прошлост у објективу“, који је снимљен у продукцији Удружења грађана „Холокауст центар“ из Шапца. Филм је настао у оквиру истоименог пројекта и истражује страдање Шапчана у Другом светском рату, у периоду од јесени 1941. до пролећа 1942. године. Реализовали су га ученици осмог разреда из четири основне школе: „Лаза К. Лазаревић“ и „Вук Караџић“ из Шапца, „23. октобар“ из Кленка и „Јован Јовановић Змај“ из Сремске Митровице – подручно одељење Јарак. Чланови Удружења грађана „Холокауст центра“ из Шапца, Сара Јевтић, Стеван Мариковић и Дејан Живановић су, након пројекције филма, доделили захвалнице свим учесницима у пројекту.
Стручни тим „Холокауст центра“ припремио је за сваку од школа приручни материјал за упознавање с темом, на основу којег су ученици и професори-ментори креирали сценарио и предвидели најбоља места за снимање. Планирано је да, по завршетку пројекта, ђаци-учесници у својим школама на часовима историје, одрже предавање и тако својим друговима пренесу стечено знање. Ученици су имали и задатак да у свом окружењу пронађу сведоке трагичних догађаја, као и фотографије у вези с тим.
Пројекат „Прошлост у објективу“ подржало је Министарство културе Републике Србије.
Ауторка текста: Кристина Алексић
Фотографисао: Душан Јовановић