Чаробна интеркултурална мрежа пријатељства - Модул 4 - Дигитални изазови

Ученици одељења 4/2 ОШ “Вук Караџић” Шабац, учитељица Снежана Поповић и 6/4 ОШ “Вук Караџић” ИО Мачвански Причиновић учествују у међународном пројекту “Чаробна интеркултурална мрежа пријатељства” - Модул 4 - Дигитални изазови, аутора Жељане Радојичић Лукић. Пројекат траје од 01.12.2020. - 01.05.2021.

Модул 4 је усмерен на сналажење и понашање ученика при учењу и комуникацији у дигиталном свету.

Мултиперспективни карактер интеркултуралног образовања истакнут је у специфичним циљевима кроз „четири стуба образовања“ које је идентификовала Међународна комисија за образовање за 21. век:

• Учити да знам
  • Учити да радим
  • Учити да живим заједно са другима
  • Учити да будем развијенија личност

Први задатак је био прављење дигиталног бонтона. Ученици млађих разреда су радили у школи. Подсетили су се значења речи бонтон и излистали прекршаје у дигиталној комуникацији на часу одељенске заједнице и грађанског васпитања и на крају их уз помоћ учитељице повезали у малу књижицу у стиховима.

Дигитални бонтон одељења 4/2 изгледа овако: Дигитални бонтон одељења 4/2

Ученици старијих разреда су радили у виртуелном окружењу, на 2 часа ЧОС-а.

Прво су разговарали о бонтону, онда је уследила подела у 3 групе на Зум платформи и свака група је радила ѕаједнички по једну листу прекршаја: у комуникацији са вршњацима, у комуикацији са наставницима, у комуникацији са непознатима. По 1 представник групе је износио листу и заједнички су дискутовали о прекршајима. На часу је присуствовала Данијела Рељић, школски психолог.

Други час су ученици радили по групама Дигитални бонтон, неки ученици су цртали ситуације на интернету.

Дигитални бонтон одељења 6/4 изгледа овако: Дигитални бонтон одељења 6/4

Закључак- Лепо се понашај у виртуелном свету и запамти да је иза уређаја (компјутера, телефона, таблета) исто особа (као и ти) и да је можеш повредити својим понашањем.

Извештај приредио: Снежана Шалаи Тибор

Чаробна интеркултурална мрежа пријатељства - Модул 4
Звуци мога краја - пројекат
Партнерство за праведно и квалитетно образовање