Европски дан језика

У нашем граду је традиционално и ове године обележен Европски дан језика манифестацијом која носи назив „Не суди о књизи по корицама“. Са жељом да се скрене пажња јавности на потребу учења страних језика како би се у већој мери цениле вредности различитих култура, као и на неговање језичке културе матерњег језика који је у саставу европског лингвистичког корпуса, професори страних језика из школа са територије града и општине учествовали су заједно са својим ђацима у програму 29. септембра од 11 до 13 часова, у пешачкој зони испред Културног центра. Наша школа је имала задатак да представи бугарски језик. Прочитајте само неке од занимљивих чињеница о овом европском језику:

1. Бугарски као и српски има 30 слова.
2. Нека од слова личе на латиницу али се другачије изговарају.
3. Нека слова имају два гласа.
4. Два брата, Ћирило и Методије направили су ћирилично писмо.
5. Неке од бугарских речи не могу се превести и односе се се нпр. на стил живота.
6. Најдужа бугарска реч има 39 слова и изгледа овако непротивоконституционствувателствувайте
7. Ред реч није обавезујући иако постоје нека правила.
8. Постоји 9 глаголских времена од којих се само једно односи на садашњост.
9. Савремени бугарски има чак 200 000 речи.
10. Постоји посебан датум (24.мај) када се славе Ћирило и Методије и уопште бугарски језик и култура.

И ове године ова манифестација је била хуманитарног карактера. Новац који је том приликом прикупљен, је дониран Удружењу родитеља деце оболеле од малигних болести „ Звончица“. Ученици наше школе заједно са својим наставницима енглеског и француског језика били су учесници купопродајне изложбе, где су се продавале дечје рукотворине и где се могло фотографисати поред рамова на којима су обележја енглеског, француског и бугарског језика.

Вуковци су исказали своју хуманост, заузевши почасно друго место у висини износа прикупљених новчаних средстава.